Kes tegi BÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖ?

trees, moss, forest, sunlight, sunrays, sunbeams, woods, woodlands, glade, undergrowth, nature, sun, rays, greenery, lush, vegetation, dawn, landscape, shadows, green, trees, forest, forest, forest, forest, forest, nature, sun

Vastuseks Sander Mändoja arvamusloole

Enne pühi ilmus Võrumaa Teatajas Sander Mändoja arvamuslugu, milles tunti muret info levimise ja levitamise pärast sotsiaalmeedias. Et kõige muu supi ja sousti sees käidi seal välja ka Nursipalu teema, siis ei saa vastamata jätta. 

Esiteks on hämmastav, et mees, kes tutvustab ennast kaitseväelase ja kommunikatsioonispetsialistina,  lööb lauda võrdluse: kohaliku elu kaitsjad versus riik. Ja püüab näidata nagu seisaksid Nursipalu kaitsjad ühel pool ja riik teisel pool. Justkui oleksid Nursipalu kaitsjad Eesti riigi vaenlased ja Kremli käsilased? 
Taoline lähenemine on ilmekas näide teadlikust manipulatsioonist. Sest igaüks ju teab, et riik ei võrdu valitsus ja riigi ning valitsuse otsuste vahele ei saa võrdusmärki panna. Või kui lihtinimesed seda mõnikord segamini ajavad, siis vähemasti peaks seda une pealt teadma üks kommunikatsioonispetsialist.
Sildikleepimine, ajupesu, vaenlase kuju otsimine, varjatud ähvardused. See kõik meenutab nõukaaegset propagandat. Ei midagi uut. Ja jahmatav ongi, et need vanad elemendid elustuvad nagu tuldpurskav seitsmepäine lohe või surematu Kashtsei. 
Tekib küsimus, mis ajast on Eestis võetud suund hakata otsima kohaliku elu kaitsjates riigivaenulikkust? Kes on sellise narratiivi maaletoojad ja kelle huvides?  Ning veelgi kummalisem on kiilulöömise katse kohalike elanike ja kohalike sõjaväelaste vahele – jättes mulje, nagu poleks Nursipalu kaitsjate seas kaitseväelasi.
Küsime, kellele on selline vastandamine kasulik? Selle asemel, et praegusel keerulisel ajal kutsuda inimesi üles ühtsusele, mõistmisele ja mõistlikele lahendustele, peetakse nõiajahti. Ei imestaks kui varsti tulevad ka salastatud meelsusuuringud nagu 1980ndatel.
Teiseks kirjutab Mändoja, et kohalikud tahavad jätta muljet justkui  ametnikud ja poliitikud ei hooliks kogukonna arvamusest? Hmmm, kas poliitikud ja ametnikud hoolivad siis rahva arvamusest? Millal viimati hoolimine toimus? Jõulupühadel Nursipalus täristamine ja helikopterite madallennud näitab hoolimist? 

KES lõhestab pühadevaikust?

Oma inimesed need ei ole, mõttelaadilt meie eesti inimesed need ei ole. Need on kommunistid, kes pühi ei pidanud või ei pea. Või kommunistide järeltulijad, kes pühadest ei hooli. Metslased teevad sedasi. Need on need tegelikud lõhestajad, eesti kommete ja kultuuri hävitajad. Mida-keda põõsastes luurati ja inimeste pühaderahu rikuti?
Kõige hirmsam on see, et need automaaditäristajad jõulude ajal on meie oma kohalikud metsalised, kommude järeltulijad füüsiliselt või vaimselt või mõlemat. Ameeriklased läksid jõuluks koju – vähemalt nii oli jutt. Ameerikas on jõulud pühad. Mänge mängivad omad – eesti soost Viktor Kingissepppade järeltulijad.
Ükski täiearuline ei jookse jõulu ajal automaati täristades ja kaasinimesi häirides võpsikus. Need kõik on puhta pooletoobised. Võrumaal öeldakse: “Terve ilm pidä pühhi, inne mõtsaline ei piä pühhi.” See oli veel vene ajal.
Kes pühhi ei piä, tuu om mõtsaline. Sellest me tunneme, kes on inimene ja kes metsaline. Meie esivanemad keeravad haudades teist külge, sest oma riik käitub nagu metsaline. Milline õudus.
Ja ettepanekute ning vastuväidete salastamine Nursipalu istungil, kus pidanuks riigiseaduse kohaselt neidsamu ettepanekuid ja vastuväiteid arutatama – see peegeldab riigiametnike suurt hoolimist, eks? 
On selge, et kui arvamusloo kirjutaja Mändoja oleks lugenud Nursipaluga seotud dokumente, ei oleks ta saanud sellist paskvilli kirjutada. Sest MTÜ Meie Nursipalu on püüdnud inimesteni tuua infot, tuginenud oma väljaütlemistes ja tegevuses seadustele ja dokumentidele. Julgeme ka siinkohal väita, et meedias on avaldatud rohkelt lugusid Nursipalu “arendajatelt”, kus tõde väänatakse või lausa valetatakse avalikkusele. Olgu kasvõi näiteks Õhtulehes ilmunud mürateemaline lugu, kus anti ilmselgelt avalikkusele valeinfot. Ajakirjanik tuli kohale ekstra väljakuulutatud erakorralisi lõhkamisi kuulama.Tol päeval aga mingit erilist müra ei tehtud, oli kõigest kolm väikest mütsatust. Nii väikest, et linna polnud eriti kuuldagi. 
Kas see oli ehk RKIK teadlik ja planeeritud infooperatsioon avalikkuse eksitamiseks?  Ja rahvale kirjutati mütsatuste taustal lugu, kus tutvustati mingeid arvutatud keskmisi müraolukordi ja väideti, et müra ei hakka  norme ületama. Ajakirjanik isegi ei vaevunud kontrollima riigiameti poolt talle esitatud infot. Riigiametnikku peaks ju usaldama, nii eeldatakse? Kui aga vaadata  suvel valminud müra modelleerimise  tulemusi, siis on ju ilmselgelt näha, et avalikkusele on valetatud. 

Kas koostöö on hääletu nõustumine?

Kolmandaks – mis puudutab info jagamist ja koostööd:  viimatise Nursipalu laiendamise avaliku istungi toimumise kohta jagaski infot ainult MTÜ. Ükski vald koosoleku kohta infot ei jaganud. Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus (RKIK) oma miljonitesse küündiva kommunikatsioonieelarvega  oleks võinud samuti inimesi teavitada, kohalikku ajalehte kuulutusegi panna. Seda ei tehtud. Kas eesmärk oligi asja salajas hoida, et rahvas kohale küsimusi küsima ei tuleks? 

Just ametnike koostöötahte puudumist näitas see viimatine novembris Võrus toimunud koosolek, mille eesmärgiks pidi olema Nursipalu laiendamise eelnõule esitatud ettepanekute ja vastuväidete arutamine. Selle asemel, et nende üle arutada, hakati arutama müra mõju üle Haanja looduspargis pesitsevatele lindudele. 
Kui koosolekut korraldav riigiamet ei jaga avaliku koosoleku toimumise aja ja koha kohta isegi infot, ei avalikusta ettepanekuid, mida koosolekul peaks arutatama, siis mis sisukast koostööst saab üldse juttu olla? Kas saaksite arutada sisukalt materjalide üle, mida teile ei avaldata? Loomulikult mitte. 

Ega ilmaasjata ei ole hetkel Nursipalu asjas MTÜ poolt algatatud kuus kohtuasja. Kui riigiametite poolt oleks asju aetud korrektselt, ei oleks neid kohtuasju olnud. Lisaks varjatakse dokumente ja infot, mis seaduse kohaselt peaksid olema avalikud.  MTÜ on mitmel korral teinud sekkumistaotluse Andmekaitse Inspektsioonile, et asjaga seotud infot saada. Kas on võimalik arutada sisukalt asju teise poolega, kes infot peidab, varjab ja vassib? Kusjuures me kõik peame neid ametnikke oma maksudega üleval, nad töötavad meie raha eest seadusi jalge alla tallates meie vastu.
Lõpuks. MTÜ on inimestele infot jaganud nii sotsiaalmeedia kui kodulehe vahendusel. Igaüks võib veenduda, et MTÜ kodulehel ja sotsiaalmeedias Facebooki lehel püütakse jagada ka seda asjakohast infot, mida mujal ausalt avalikkusele ei räägita. Lisaks MTÜ ametlikule kodulehele on Facebookis leht MTÜ Meie Nursipalu ja grupp Nursipalu Kaitseks. Inimestel on võimalik oma arvamusi avaldada nii nagu igas teiseski sotsiaalmeedia grupis. Olgu siinkohal mainitud, et ka Facebooki riigikaitse erinevates gruppides käsitletakse teemasid seinast seina. Kus on tõde ja kellel on õigus?
MTÜl ei ole olnud ühtegi kana kitkuda kohalike sõjaväelastega, küll aga oleme püstitanud küsimuse kui mugav peab olema harjutada võõrsõduritel meie inimeste tervise ja kodude arvelt. Arvame, et rahu ajal ei tohi inimesi kodudest välja paugutada ja loodust hävitada. Ja ei tohi lüüa kiilu kohaliku rahva ja kaitseväe vahele. 
Kui kärgatused kostavad üle Võrumaa ja selle kanonaadi saatel tuleb maksta kõigil julgeolekumaksu, siis lähevad need teemad inimestele korda ja neist räägitakse. Ja siis ongi realiseerunud Mändoja hirm: inimesed arutlevad, nad ei allu pimesi sellele usule, mida ametnikud peale suruvad.
Muide, meil kõigil – igal eestlasel, igal võrumaalasel on põhiseadusest tulenev kohustus seista oma looduse, kultuuri ja rahva säilimise eest. Iseenese eest seismine algab sellest, et olulistel teemadel peab saama ja tuleb julgeda ausalt kõnelda. 
Kutsume siinkohal ka kuulama meie saateid ja uudiseid Nursipalust. Saated leiab MTÜ Meie Nursipalu kodulehelt www.nursipalu.org või meie Facebooki lehelt. 

Tiiu Ritari 
Maarika Niidumaa

Scroll to Top